Wpisy udostępniane na niniejszym blogu mają charakter uwag ogólnych oraz charakter ogólnoinformacyjny i nie mogą być uznawane za poradę prawną. Pamiętaj, że każdy wpis sporządzany jest zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w chwili jego publikacji.
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – kto odpowiada za zobowiązania w spółce cywilnej?
Analizując ruch na moim blogu widać, że wśród najpopularniejszych wpisów zdecydowanie znajdują się te dotyczące spółek cywilnych. Nic dziwnego – jest to forma prowadzenia działalności wciąż zyskująca w Polsce na popularności, głównie z uwagi na niskie koszty z tym związane.…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – zarząd sukcesyjny, czyli memento mori przedsiębiorco!
Przeszły już czas pandemii spowodował, że wielu przedsiębiorców, których mam w obsłudze zaczęło myśleć nad tym jak maksymalnie zabezpieczyć swój biznes. Również na wypadek śmierci. O ile większość moich klientów ma rozeznanie w ogólnych kwestiach spadkowych, dość mało znana jest…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – zmiany w zawezwaniu do próby ugodowej
Jakiś czas temu pisałam Wam o zawezwaniu do próby ugodowej (wpis odświeżycie sobie klikając TUTAJ). Od momentu jego publikacji zmieniło się kilka zasadniczych kwestii dotyczących tej instytucji, wkrótce też mają w życie wejść przepisy wprowadzające masywne zmiany w tej bardzo…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – informatyzacja wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego
Trwająca pandemia COVID-19 spowodowała przesunięcie w czasie licznych obowiązków dla przedsiębiorców, które miały już wcześniej wejść w życie. Jednak wraz z nadejściem 1 lipca 2021 r. obowiązuje cały szereg nowych przepisów, o których musicie wiedzieć, jeśli myślicie o założeniu działalności…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – PRZEDSIĘBIORCA W CZASIE PANDEMII CZ 9 – TARCZA PFR
Jak wspomniałam w moim wpisie na fanpage’u FB, dziś podczas konferencji prasowej Premier ogłosił, że ruszyła możliwość składania wniosków o nową pomoc dla przedsiębiorców – nazwaną „Tarczą PFR”. Wiem wiem, macie pewnie dosyć wysłuchiwania o kolejnych „Tarczach”, jednak przyznam, że…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – PRZEDSIĘBIORCA W CZASIE PANDEMII CZ 8 – TARCZA 2.0 DLA PRACODAWCÓW
Dziś zgodnie z zapowiedzią kolejny wpis o „Tarczy 2.0”, tym razem dotyczący zmian wprowadzonych przez nowelizację dla przedsiębiorców-pracodawców, czyli zatrudniających pracowników i współpracujących z osobami na zasadzie umów cywilnoprawnych. Tak jak w poprzednim wpisie będę starała się wypunktować Wam najważniejsze…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – PRZEDSIĘBIORCA W CZASIE PANDEMII CZ 7 – TARCZA 2.0 DLA SAMOZATRUDNIONYCH
W dniu 18 kwietnia 2020 r. w życie weszła nowelizacja „Tarczy Antykryzysowej”, tzw. Tarcza 2.0., która w założeniach miała rozszerzyć pomoc Państwa na dodatkową grupę przedsiębiorców. Chaos legislacyjny zafundowany nam przez obóz rządzący nie ułatwia jednak korzystania z oferowanych rozwiązań.…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – PRZEDSIĘBIORCA W CZASIE PANDEMII CZ 6 – TARCZA ANTYKRYZYSOWA? SPRAWDZAM! (VOL2)
UWAGA! W dniu 18 kwietnia 2020 r. w życie weszła nowelizacja "Tarczy Antykryzysowej" i część tego wpisu może być nieaktualna - o wszystkich najważniejszych zmianach przeczytasz klikając TUTAJ i TUTAJ. Tak jak wspominałam, dziś po raz kolejny o „Tarczy Antykryzysowej”…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – PRZEDSIĘBIORCA W CZASIE PANDEMII CZ 5
Dziś miało być po raz kolejny o „Tarczy”. Jednak sytuacja w kraju jest na tyle dynamiczna, a dyskusje na grupach FB do których należę na tyle gorące, że postanowiłam najnowszy wpis poświęcić ODSZKODOWANIOM. Na wielu forach toczy się nieustanna dyskusja…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – PRZEDSIĘBIORCA W CZASIE PANDEMII CZ 4 – TARCZA ANTYKRYZYSOWA? SPRAWDZAM! (VOL1)
UWAGA! W dniu 18 kwietnia 2020 r. w życie weszła nowelizacja "Tarczy Antykryzysowej" i część tego wpisu może być nieaktualna - o wszystkich najważniejszych zmianach przeczytasz klikając TUTAJ i TUTAJ. W dniu 31 marca 2020 r. Prezydent RP podpisał ustawę…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – PRZEDSIĘBIORCA W CZASIE PANDEMII CZ 3
Jednym z istotniejszych, choć niestety nie jedynym, problemem przedsiębiorców związanym z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce ( a w dniu 20 marca stanu epidemii) jest kwestia zapłaty czynszu z tytułu najmu lokali użytkowych za ten okres, bowiem cały szereg…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – PRZEDSIĘBIORCA W CZASIE PANDEMII CZ 2 ZAŁOŻENIA TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ
W dzisiejszym wpisie dotykającym sytuacji przedsiębiorcy w czasie pandemii będziecie mogli przeczytać o planowanych na ten tydzień zmianach, które mają być wprowadzone w celu poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców. Na wspólnej konferencji prasowej Premier oraz Prezydent RP przedstawili założenia tzw. Tarczy…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – PRZEDSIĘBIORCA W CZASIE PANDEMII CZ 1
Odkąd w dniu 13 marca 2020 r. został wprowadzony stan zagrożenia epidemiologicznego, wielu przedsiębiorców zaczęło stanęło zaczęło sobie zadawać pytania: Co dalej z moją firmą jeśli będę musiał zostać poddany kwarantannie? Co z moimi pracownikami i przymusowym przestojem w działaniu…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – MIKRORACHUNEK PODATKOWY 2020
Nowy rok to nowe przepisy, którymi uraczył przedsiębiorców nasz racjonalny ustawodawca. I tak oto od 1 stycznia 2020 roku część swoich podatków należnych do Urzędu Skarbowego będziecie wpłacać na wasz indywidualny jeden rachunek. Poniżej znajdziecie kilka informacji o tym czym…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY-POWRÓT POSTĘPOWANIA GOSPODARCZEGO
W codziennej działalności gospodarczej zmiany to coś, z czym każdy przedsiębiorca musi się mierzyć. I od klientów wiem, ze największy popłoch zazwyczaj budzą zmiany w prawie. Już jutro, 7 listopada, w życie wchodzą masywne zmiany w całym szeregu kluczowych dla…
Dlaczego wezwanie do zapłaty jest tak ważne i jak je napisać?
Każdy młody przedsiębiorca wcześniej czy później zetknie się z nierzetelnym kontrahentem, który w nieskończoność będzie starał się przedłużać terminy zapłaty za wystawione przez Was faktury. W dzisiejszym wpisie dowiecie się dlaczego warto w takim przypadku wystosować do takiego podmiotu pisemne…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – prosta spółka akcyjna – szansa czy pułapka dla start-upów?
Dyskusja na jednej z grup facebookowych do których należę zainspirowała mnie do napisania artykułu o projekcie nad którym uprzednio pracował rząd, a obecnie trafił on już do sejmu. Chodzi o projekt zmian w kodeksie spółek handlowych zakładający powołanie do życia…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – co upadłość przedsiębiorcy znaczy dla jego małżonka?
W moich poprzednich artykułach mogliście przeczytać o tym jak rozpoczynać i rozwijać swoją działalność, a także o wyzwaniach, które najczęściej stają przed młodymi przedsiębiorcami na początku ich drogi. Niekiedy jednak zdarza się, że nawet mimo szczerych chęci i wielkiego zaangażowania…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – umowa o zachowaniu poufności
Każdy młody przedsiębiorca, który rozpoczyna swoją działalność wcześniej czy później stanie przed wyzwaniem związanym z podjęciem współpracy z innymi podmiotami gospodarczymi. Musicie zamówić jakieś elementy składowe urządzeń, które sami projektujecie i sprzedajecie? Potrzebujecie skorzystać z usług informatyka, a na dysku…
Franczyza – wady i zalety. Czyli czy tak łatwo i przyjemnie można założyć znaną restaurację na literę „M”?
Wiele osób marzy o założeniu własnego biznesu zachęcona inspirującymi historiami o Elonie Musku czy Billu Gatesie. Często jednak mimo że posiadają oni pewien kapitał, nie mają na początek pomysłu na innowacyjny projekt, z którym mogli by wejść na rynek. Wtedy…
Przedsiębiorco aktualizuj swój wpis w CEiDG – konsekwencje braku zmiany adresu prowadzenia działalności w rejestrze
Podczas rejestracji działalności gospodarczej w CEiDG młody przedsiębiorca podaje we wniosku swoje liczne dane, w tym dane osobowe. Jednym z nich jest miejsce wykonywania działalności gospodarczej, potocznie zwane siedzibą przedsiębiorcy. Często zdarza się, ze po tym jak nasza działalność zaczyna…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – nowe terminy przedawnienia 2018
Tematem dzisiejszego wpisu będą najnowsze zmiany w prawie, które dotkną każdego z nas, nie tylko przedsiębiorców, ale również osoby fizyczne. Na moim blogu już kilka razy poruszałam zagadnienia związane z przedawnieniem roszczeń (odświeżycie je sobie TUTAJ). Pamiętacie więc już, że upływ…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – wirtualne adresy dla przedsiębiorców – czy to zgodne z prawem?
Po dość długiej przerwie spowodowanej strasznym natłokiem pracy przygotowałam dla Was nowy materiał. Wracam więc do regularnego publikowania wpisów, które mam nadzieję odpowiedzą na jeszcze więcej Waszych pytań 🙂 Wielu młodych przedsiębiorców, zastanawiając się nad podjęciem własnej działalności przede wszystkim…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – spółka dla wolnych zawodów
Po tym, jak klika wpisów temu przybliżyłam Wam czym jest spółka jawna, czas na bardzo podobną do niej spółkę partnerską. Jest to kolejna forma prowadzenia działalności gospodarczej dedykowana dla tzw. wolnych zawodów. Dlaczego warto sięgać po tę formę prowadzenia działalności…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – zawezwanie do próby ugodowej a przerwanie biegu przedawnienia
W jednym z moich pierwszych wpisów na blogu, Zasady dotyczące przedawnienia, a działanie firm windykacyjnych, zasygnalizowałam Wam problematykę związaną z instytucją przedawnienia. Jest to jedno z kluczowych zagadnień, które każdy przedsiębiorca już na początku swojej drogi biznesowej powinien poznać. Dlaczego? Tak…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – czy można jednoosobowo założyć spółkę i czy to się opłaca?
Właściwie każdemu z nas hasło „spółka” kojarzy się jednoznacznie z podziałem praw i obowiązków dokonanym pomiędzy wchodzącymi w jej skład KILKOMA wspólnikami. A to oznacza, że wydaje się niedopuszczalne to, aby w danej spółce był tylko jeden wspólnik. Czy jednak…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – Jednolity Plik Kontrolny – nowy obowiązek mikroprzedsiębiorców
Koniec roku wiąże się nie tylko z formułowaniem postanowień noworocznych. W tym roku to również czas kiedy w życie wchodzi cały szereg ważnych dla przedsiębiorców przepisów. Jedną z najbardziej istotnych zmian dla mikroprzedsiębiorców jest nowy obowiązek w zakresie rozliczeń VAT…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – ryzyko prawne sprawowania funkcji w zarządzie spółki z o.o.
Czasem inspirację do kolejnych wpisów daje samo życie. Ostatnio jadąc metrem usłyszałam mimowolnie dość głośną rozmowę telefoniczną elegancko ubranego Pana, który stał po drugiej stronie wagonu. Wyraźnie podekscytowany opowiadał swojemu rozmówcy o ciekawej propozycji, którą dostał poprzedniego dnia wieczorem. „Słuchaj,…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – zadatek a zaliczka – co jest korzystniejsze dla przedsiębiorcy?
Rozpoczynając działalność gospodarczą przychodzi czas, gdy zawieracie z kontrahentami swoje pierwsze umowy. Załóżmy, że zamawiacie u dostawcy wytworzenie jakichś towarów. Umawiacie się z drugą stroną na to, że dokonacie przedpłaty w jednej z ustawowych form. Może się też tak zdarzyć,…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – kilka słów o projekcie Konstytucji Biznesu
O Konstytucji Biznesu na swoim fanpagu pisałam już jakiś czas temu. Przygotowywałam artykuł na ten temat, jednak aby być jak najbardziej rzetelnym źródłem informacji czekałam aż obóz rządzący podejmie jakieś zdecydowane kroki w celu wprowadzenia swoich założeń w życie. I tak też…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – czy przedsiębiorca musi posiadać firmowy rachunek bankowy?
Planując założenie działalności gospodarczej wiele osób przygotowuje check-listy rzeczy, które będzie musiało zrobić. Wniosek do CEiDG – jest. Zgłoszenie do ZUS i US – jest. Wynajęcie lokalu na potrzeby siedziby – jest. Wówczas pojawia się pytanie, a co z kontem…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – reklamacja w relacji pomiędzy przedsiębiorcami
Jako przedsiębiorcy zaopatrujecie się w różne artykuły potrzebne Wam do prowadzenia waszej działalności gospodarczej. Co oczywiste, czasem zdarza się w relacji, gdy obydwie strony umowy sprzedaży są profesjonalistami, rzecz zakupiona ma tzw. wady fizyczne. Wielu młodych przedsiębiorców zastanawia się czy…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – kto może i powinien podpisywać umowy w imieniu spółki cywilnej
Po założeniu swojej pierwszej działalności gospodarczej i przejściu wszystkich potyczek z Urzędem Skarbowym i ZUS przychodzi w końcu moment kiedy zjawiają się długo oczekiwani kontrahenci. W relacji z nimi warto zawsze dbać o to, aby posługiwać się umowami chroniącymi interesy…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – przedsiębiorcza mama, czyli czy przy jednoosobowej działalności gospodarczej przysługuje urlop macierzyński?
Wychodząc naprzeciw baby boom, który ostatnio obserwuję, dziś wpis przede wszystkim dla Pań. Na pewno wśród Was istnieje grupa, którą przed założeniem działalności gospodarczej wstrzymywała myśl, że jako przedsiębiorca nie będziecie mieć prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego na takich…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – przedsiębiorca na zwolnieniu lekarskim
Rozpoczęcie własnej działalności wiąże się z licznymi stresami. Trzeba podjąć wiele ważnych decyzji, na początku często pracować ponad siły. W końcu okazuje się, że jednak nie jesteście z żelaza, a że ze względu an porę roku wszyscy dookoła kichają -…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – czy przedsiębiorca może odstąpić od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyny?
Z pewnością z Wami, tak jak i ze mną, kilka razy w tygodniu potrafią kontaktować się przedstawiciele różnych telefonii komórkowych, banków, telewizji cyfrowych proponujący skorzystanie ze swoich ofert. Coraz częściej pewnie zamawiacie też zakupy za pośrednictwem Internetu. Zawarta w któryś…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej
W komentarzu do jednego z moich poprzednich wpisów do tablicy została wywołana osoba współpracująca z działalnością gospodarczą. Jest to niewątpliwie bardzo ciekawe zagadnienie, ponieważ nie każdy wie kim jest taka OSOBA WSPÓŁPRACUJĄCA? Definicję tego pojęcia znajdziemy w ustawie o systemie…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – podatek liniowy
W zeszłym tygodniu na moim blogu mogliście przeczytać o „Małym ZUSie”. Cieszę się, że materiał Was zainteresował i otrzymałam liczne wiadomości prywatne z dodatkowymi pytaniami. Reakcje na ten wpis zainspirowały mnie do napisania o kolejnym zagadnieniu – pojęciu które każdy…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – Mały ZUS dla nowych przedsiębiorców. Kiedy, jak długo, dla kogo?
Aktualizacja wpisu po wprowadzeniu "Konstytucji Biznesu" od 30 kwietnia 2018 roku oraz nowego "Małego ZUS od 1 stycznia 2019 roku" Dziś co nieco o składkach ZUS, a właściwie „ nowym Małym ZUS” oraz "uldze na start". Właściwie każdy młody przedsiębiorca…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – jak krok po kroku założyć spółkę cywilną i spółkę jawną
W zeszłym tygodniu w ramach mojego nowego cyklu „Vademecum młodego przedsiębiorcy” przybliżyłam Wam podstawowe zagadnienia związane z rozpoczęciem prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie jest to jednak jedyna forma, w której możecie rozpoczynać swoją aktywność na rynku, szczególnie jeśli macie na…
VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej
Sprzedaż własnoręcznie wykonanych mebli, a może sprzedaż namalowanych w wolnej chwili obrazów, które od dawna zalegały na strychu czy może firma kurierska? Po tym jak wybierzecie właściwą branżę, w której chcecie działać i już wiecie, że chcecie stać się przedsiębiorcą…
Dlaczego prawo własności ma czasem pewne ograniczenia, czyli parę słów o powództwie o przywrócenie posiadania
Z zainteresowaniem osób czytających wpis „Umowa najmu - na co należy uważać?” spotkało się jedynie zasygnalizowane przeze mnie zagadnienie dotyczące powództwa o ochronę naruszonego posiadania. Otrzymałam pytania dotyczące tego czym tak naprawdę jest takie powództwo i czy to możliwe, że…
Zachowek – czym jest i kiedy można o niego wystąpić?
Wyobraźmy sobie scenę jak z amerykańskiego filmu. Rodzina zbiera się u notariusza w celu otwarcia i ogłoszenia testamentu po zmarłym. Wówczas dowiadują się, że cały spadek po nim dostała młoda kobieta z którą spadkodawca zawarł znajomość na kilka lat przed…
6 rzeczy, które musisz wiedzieć, gdy zostałeś zwolniony z pracy
Zwolnienie z pracy to wyjątkowo nieprzyjemna sytuacja życiowa, zwłaszcza, gdy nie daliśmy pracodawcy powodu, aby zakończył łączący nas z nim stosunek prawny. Warto jednak wiedzieć jakie prawa nam przysługują w związku z tym, czyli czego możemy oczekiwać od pracodawcy. Poniżej…
Nakazy zapłaty i wyroki zaoczne, czyli dlaczego TRZEBA odbierać w terminie korespondencję
W polskim systemie prawnym przy spełnieniu pewnych ściśle określonych warunków, istnieje możliwość wydania rozstrzygnięcia przez sąd bez udziału strony pozwanej. Może więc zostać wydany przeciwko nam NAKAZ ZAPŁATY bądź WYROK ZAOCZNY. Oczywiście istnieje możliwość zaskarżenia takich rozstrzygnięć. Jak wszystkie środki zaskarżenia i te…
Umowa najmu – na co należy uważać?
Październik i listopad. Czas wzmożonej aktywności jeśli chodzi o zawieranie umów najmu. To miesiące kiedy zaczyna się rok akademicki, a studenci (i nie tylko) szukają pokoi i mieszkań. Co trzeba wiedzieć jeśli chcą się Państwo zdecydować na oddanie swojego mieszkania…
Dozwolony użytek – czy ściąganie filmów z internetu jest legalne?
Jakiś czas temu w sieci zawrzało po pojawieniu się informacji, że dystrybutor jednej z polskich komedii złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na naruszeniu praw autorskich na jego szkodę, co skutkowało do tej pory zajęciem przez organy ścigania kilku…
Zasady dotyczące przedawnienia, a działanie firm windykacyjnych
Obecnie działalność firm windykacyjnych to jeden z najszerzej komentowanych tematów w sieci oraz w innych mediach. Wiele osób chcąc nie chcąc zetknęło się z takimi firmami oraz ich metodami działania. Warto mieć świadomość, że znaczna część takich firm skupuje wierzytelności,…
Co warto wiedzieć o karze umownej i odszkodowaniu?
W praktyce spora część przedsiębiorców w kontaktach ze swoimi kontrahentami zawiera umowy ustne (!) bądź samodzielnie nie mając doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy decyduje się na sporządzenie umowy. Dopóki trafiamy na uczciwych ludzi po drugiej stronie wszystko może skończyć się w…
Alimenty na dorosłe dziecko – do kiedy istnieje obowiązek po stronie rodzica?
Wiele osób, które mają zasądzone alimenty na rzecz swojego dziecka zastanawia się do kiedy taki obowiązek alimentacyjny po jego stronie trwa. Czy do czasu aż dziecko skończy 18 lat? Czy może do czasu aż skończy studia? Co jednak jeśli dziecko…
Co dalej z kredytem hipotecznym po rozwodzie?
Wiele młodych małżeństw, których nie stać na zakup własnego mieszkania za gotówkę, decyduje się wspólnie sfinansować jego zakup z kredytu hipotecznego. Obydwoje podpisują więc stosowną umowę z bankiem. Takie kredyty najczęściej zaciągane są na 20-30 lat, a w międzyczasie czasem…
Powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie
W przypadku rozwodu, dla osób, które przyjmują nazwisko współmałżonka po ślubie, powrót do nazwiska noszonego przed ślubem stanowi symboliczne zerwanie z przeszłością, szczególnie jeśli druga strona czynnie się do tego rozwodu przyczyniła. O czym jednak trzeba pamiętać jeśli chcemy w…
Własność intelektualna pracownika a umowa o pracę
W trakcie wykonywania pracy przez dużą część pracowników, powstają utwory lub często także nowe rozwiązania techniczne tj. wynalazki, wzory użytkowe albo wzory przemysłowe. Problem ten powstaje wszędzie, gdzie mamy do czynienia z pracą twórczą np. w reklamie, gazetach, studiach fotograficznych,…
Wykorzystywanie fotografii cudzego autorstwa na stronie internetowej
Pewnie każdy młody przedsiębiorca rozpoczął informowanie potencjalnych klientów o swojej nowo otwartej działalności gospodarczej poprzez założenie strony internetowej. Jednak o ile fajny i pomysłowy tekst czy układ graficzny strony może przyciągnąć uwagę, kluczem do finalnego sukcesu są często zdjęcia czy grafiki…
Zakaz konkurencji a umowa zlecenie
Obecnie wielu młodych ludzi, w tym liczna rzesza moich znajomych, współpracuje z różnymi podmiotami nie na zasadzie umowy o pracę, a umowy zlecenie. Przepisy kodeksu pracy mówią wprost o klauzuli przewidującej zakaz konkurencji dla pracownika w trakcie bądź po rozwiązaniu…