Wpisy udostępniane na niniejszym blogu mają charakter uwag ogólnych oraz charakter ogólnoinformacyjny i nie mogą być uznawane za poradę prawną. Pamiętaj, że każdy wpis sporządzany jest zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w chwili jego publikacji.

blog

VADEMECUM MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY – MIKRORACHUNEK PODATKOWY 2020

Nowy rok to nowe przepisy, którymi uraczył przedsiębiorców nasz racjonalny ustawodawca. I tak oto od 1 stycznia 2020 roku część swoich podatków należnych do Urzędu Skarbowego będziecie wpłacać na wasz indywidualny jeden rachunek. Poniżej znajdziecie kilka informacji o tym czym jest taki rachunek i jak musicie ustalić jego numer (tak tak musicie to zrobić sami, nikt Wam go nie przyśle jak to było w przypadku indywidualnych rachunków bankowych do przelewu ZUS).

Mikrorachunek jest indywidualnym rachunkiem bankowym przypisanym do danego podatnika oraz pracodawcy-płatnika. Od stycznia 2020 roku podmioty te zapłacą PIT, CIT i VAT oraz tzw. nieopodatkowane należności podatkowe (czyli odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia) do Urzędu Skarbowego za jego pośrednictwem. Co ważne, rachunek ten będzie służył wyłącznie do zapłaty, zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach. Jeśli zaś rozliczacie się wspólnie z małżonkiem, podatek powinniście wpłacić na mikrorachunek osoby, która będzie wskazana w zeznaniu jako pierwsza.

Aby wygenerować swój numer mikrorachunku możecie skorzystać z generatora online albo udać się do dowolnego Urzędu Skarbowego.

Aby wygenerować sobie Wasz indywidualny numer rachunku musicie wejść na stronę TUTAJ i po podaniu odpowiednio numeru PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną:- nie prowadzisz działalności gospodarczej;- lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT) lub NIP, (jeśli:- prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT, – lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne) go otrzymacie. Co ważne, musicie bardzo uważnie wprowadzać te dane, gdyż to WY odpowiadacie za prawidłowe wygenerowanie numeru rachunku. mikrorachunek zostanie do Was przypisany już na stałe, a więc niezależnie od tego czy zmienicie wasze dane osobowe (np. nazwisko) czy też się przeprowadzicie nie będzie on ulegał zmianie. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku spółki jawnej. W takim przypadku każdy wspólnik wpłaca zaliczki na PIT z działalności gospodarczej (prowadzonej w ramach spółki jawnej) na swój mikrorachunek. Natomiast VAT oraz, wynikające z obowiązków płatnika, zaliczki od wynagrodzeń pracowników są wpłacane na mikrorachunek spółki jawnej.

Jeśli zapomnicie lub zgubicie numer Waszego mikrorachunku, zawsze możecie go wygenerować ponownie korzystając z generatora online. Aby ułatwić Wam jego zapamiętanie lub sprawdzenie przed wykonaniem przelewu sprawdźcie czy zawiera

  • 26 znaków

  • liczby kontrolne LK

  • stały ciąg cyfr 10100071222

  • zmienną Y, która będzie odpowiednio 1 jeśli podaliście PESEL i 2 jeśli podaliście NIP

  • dwanaście zmiennych cyfr gdzie po znaku Y będzie Wasz PESEL/NIP uzupełniony o zera

  • UWAGA jeśli wpłat dokonujecie z zagranicznego banku, jeśli jest wymagane podanie kodu BIC, musicie dodać nr SWIFT: NBPLPLPW.

Co jednak jeśli nie posiadacie numeru PESEL lub NIP (np. czekacie nadal na decyzję)? Wówczas od 1 stycznia 2020r. Musicie dokonać wpłaty na mikrorachunek podatkowy Waszego Urzędu Skarbowego, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej obowiązującym od nowego roku. Dowiecie się tam również na który rachunek wpłacać poszczególne podatki. W takim przypadku w tytule przelewu należy podać swój numer dokumentu tożsamości.

Pamiętajcie, że dotychczasowe rachunki, na które wpłacaliście podatki CIT, PIT i VAT będą aktywne tylko do 31.12.2019r., co oznacza, że podatki za grudzień 2019 wpłacicie już na NOWY rachunek. Na nowy rachunek zobowiązani będziecie wpłacać nawet należności za lata wcześniejsze (np. wynikające z korekt deklaracji).

Pamiętajcie, że zmianie ulegną (lub mogą ulec) też rachunki do wpłaty pozostałych podatków. Pomimo, że po 1 stycznia 2020 roku wpłacacie je na dotychczasowych zasadach, ale na rachunki podatkowe Waszego Urzędu Skarbowego, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej obowiązującym od nowego roku.

Jeśli macie pracowników, zaliczki na ich podatek dochodowy będziecie zobowiązani wpłacić sumarycznie na swój mikrorachunek. Jeśli zaś prowadzicie działalność gospodarczą i jesteście równocześnie pracownikami powinniście skorzystać ze swojego mikrorachunku NIP – jeśli jednak skorzystacie omyłkowo z mikrorachunku PESEL, to wpłata zostanie zaksięgowana prawidłowo o ile zostaniecie w prawidłowy sposób zidentyfikowani.

Jak widzicie obowiązki, które od nowego roku będą na Was spoczywać mogą być zarówno ułatwieniem (nie będzie trzeba np. sprawdzać co roku tego czy rachunek bankowy Urzędu Skarbowego na który dotychczas uiszczaliście podatki jest nadal aktualny) ale i sporym utrudnieniem (powstają liczne dylematy, które jedynie przykładowo opisałam powyżej jaki mikrorachunek wybrać).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *